Test: BenQ XL2546: Ekstremt hurtig gaming-skærm

Disse skærme er alle kraftværker, men XL2546 går et skridt videre. Dette er den eneste skærm, der foruden en refreshrate på 240 Hz omfatter reduktion af bevægelses-uskarphed med baggrundslys-strobing, som også kører ved 240 Hz.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Resultatet er et højdepunkt indenfor gaming-ydelse. Man kan simpelthen ikke få et mere responsivt og klart skærmbillede. Man kan argumentere for, at gevinsten i den virkelige verden er til at overskue, men hvis man partout vil have det bedste, er denne skærm sagen.
Til al overflod får man nogle ekstragevinster.

Der er sidevinger, som blokerer for distraherende elementer, og man kan med en kabelforbundet fjernbetjening skifte skærmtilstande med et tryk på en knap. En fuldt udstyret stander, masser af forbindelsesmuligheder – herunder side-USB-porte og hovedtelefonporte – og sågar en hovedtelefonholder, der kan foldes ud, gør fornøjelsen endnu større.

Der er desværre to ulemper. Den ene er den høje pris – navnlig i betragtning af, at denne skærm ikke har G-Sync – og den anden er billedkvaliteten. Hvis man uden videre slutter skærmen til, giver billedkvaliteten upræcise farver og lav kontrast. Det bliver bedre, hvis man skifter til standardtilstand, men det er stadig ikke så godt som nogle af testens andre skærme.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS