Det myldrer med nye hackerangreb mod virksomhederne

Danske virksomheder er blandt målene for en række nye hackerangreb. I øjeblikket er der tre typer malware, man især skal holde øje med – ifølge førende sikkerhedsvirksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Verden over trues virksomheder af angreb fra cyberkriminelle, der konstant forsøger at få fat i følsomme data, afpresse virksomheder, eller som har det mål at lukke en virksomhed ned i kortere eller længere tid.

En ny undersøgelse fra den globale forsikrings- og finansvirksomhed Allianz viser, at virksomheder over hele verden, betragter netop cyberangreb som den største trussel mod deres virksomheder.

Det understøttes af den amerikanske virksomheder, Cybersecurity Ventures der anslår, at de globale skader forårsaget af cyberkriminalitet sidste år nåede op på seks billioner dollar – et beløb de forventer kommer til at stige til 10,5 billioner dollar i 2025.

Gammel kending slår til

Men selvom Danmark er et lille land, hvor vi primært består af små og mellemstore virksomheder, så betyder det ikke at vi går ram forbi. Den danske afdeling af sikkerhedsfirmaet Check Point Software Technologies fortæller, at den gamle malware Emotet nu igen er den største cybertrussel mod danske virksomheder.

Fire procent af de danske virksomheder blev ramt af Emotet i december, en stigning fra tre procent i november.

Hvad værre er, så vente Emotet tilbage, samtidig med at sikkerhedshullet i Log4j blev opdaget, og vi kender stadig ikke de fulde konsekvenser for danske virksomheder af sidstnævnte trussel.

Ny spyware i gang

Det er dog langt fra kun kendte trusler og malware, der truer danske virksomheder. Ifølge sikkerhedsfirmaet Kaspersky tager de cyberkriminelle konstant nye midler i brug for at ramme virksomheder, ikke mindst industrivirksomheder, som vi har en del af i Danmark.

Kaspersky oplyser, at selskabet har identificeret en spywarekampagne, der har angrebet mere end 2000 industrivirksomheder verden over.

Men i modsætning til mange tidligere kendte spywarekampagner, så adskiller disse angreb sig ved at have et begrænset antal mål, og en meget kort levetid. Når den løber ud, ændrer spywarekampagnen sig, og går efter nye mål – igen kun i kort tid.

Målet med den nye spywarekampagne er, ifølge Kaspersky, at samle data ind der igen kan sælges på ”det mørke internet”.

Udover at være målrettet og kortlivet, spreder denne kampagne sig fra virksomheder til virksomheder, en teknik der ligeledes er med til at gøre det til en kampagne, som det er yderst kompliceret at gøre noget ved.

Udnytter også Covid-19

De cyberkriminelle benytter sig også af andre metoder for at komme ind på virksomhedernes netværk, ikke mindst den globale Covid-19 pandemi har givet afsæt til en helt ny værktøjskasse, de kan dykke ned i.

Et andet sikkerhedsselskab, Barracuda Networks, kan oplyse, at efter Omikron-varianten dukkede op, kunne selskabet måle en stigning på 521 procent alene mellem oktober sidste år og januar i år.

De cyberkriminelle udgiver sig blandt andet for at være HR-afdelingen i virksomheder, og sender dokumenter ud, der efterspørger medarbejdernes vaccinationsstatus. Hackerne kobler sig ind på samtalen mellem medarbejderen og virksomheden og kan den vej igennem opsnappe kontooplysninger – noget der er i høj kurs på det sorte marked.

Brug to-faktor-godkendelse

Både Kaspersky, Check Point Software Technologies og Barracuda Networks opfordrer til, at virksomhederne uddanner deres medarbejdere og sikrer, at den sunde fornuft og ikke mindst skepsis skal være med hele vejen.

Herudover lyder der en opfordring til at benytte sig af to-faktor-godkendelse, hvilket gør det markant sværere at komme ind til at begynde med, og desuden overvåge, hvor meget virksomheden er eksponeret på internettet.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job