Test: B&O Beosound Emerge: Fyldige toner, slankt design

At den er slank, er sjældent det bedste salgsargument for en højttaler. Det er dog ikke desto mindre, hvad B&O vælger at fremhæve ved Beosund Emerge.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den skal være den første højttaler i så slankt design, som man kan klemme fuldspektret lyd ud af. At den magre sag præsterer en frekvensgang fra 45 til 22.000 Hz, er da også imponerende. Nu er det dog ikke altid, at specifikationer på et papir kan oversættes direkte til virkelighedens oplevelse.

Der er fin bund i Emerge, særligt når man tager designet i betragtning, men du skal altså ikke forvente, at den kan erstatte dine gulvhøjttalere. Det er stilfuld lyd, der kommer ud af den, men ikke verdens største lydbillede.

Et stort plus er den nemme og velfungerende rumkalibrering. Med et tryk på en knap rettes alle skæve resonanser ind, så lyden falder smukt på plads.

Ubesværet elegance

Designet sidder som altid i skabet. Det følger B&O’s nyere linje, hvor træ, stof og stål mødes i et afslappet kvalitetslook, der er relativt nemt at passe ind i såvel en klassisk som en moderne indretning. Det slanke design gør det oplagt at placere Emerge på en boghylde, men desværre buler højttaleren ud bagtil, så den ikke er helt så ligetil at klemme ind blandt bøger.

Betjeningen sker let med touchknapper på toppen af højttaleren, eller i den glimrende B&O-app, hvor lyden også kan finjusteres. Der er også mulighed for stemmestyring via Google Assistent. Forbindelse sker trådløst via indbygget Bluetooth og Chromecast, og Emerge kan kædes sammen med andre multirumskompatible højttalere fra B&O.

Som andre nyere højttalere fra producenten er Emerge modulær. Det er muligt at udskifte den elektroniske hjerne, hvis den skulle blive uddateret. Det er et sympatisk tiltag, som kan være med til at holde den i live lidt længere.

trådløsAlligevel synes prisen lidt høj, lydkvaliteten taget i betragtning.

Samlet vurdering: 4/6 stjerner

Pris: 4499 kronerbluetooth-højttaler, t

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS