Microsoft: Hold op med at skrive nye programmer i C og C++

De populære programmeringssprog C og C++ er forældede og usikre, melder Microsoft-topchef ud. Brug et helt andet sprog i stedet, når du skal i gang med nye projekter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Gennem årtier har programmeringssprogene C og dets udvidelse C++ været blandt udviklernes favoritter. Hovedmanden bag sidstnævnte er danskeren Bjarne Stoustrup. Men nu skal de to sprog udfases, mener Microsoft – eller rettere Mark Russinovich, som er CTO for Microsoft Azure.

Ifølge Russinovich giver de hæderkronede programmeringssprog anledning til bekymringer – de er usikre og upålidelige. I stedet skal programmørerne anvende sproget Rust til nye projekter.

Afløseren har en lang historie

Rust blev udviklet af Mozilla Research i 2006. Men dette programmeringssprogs succes har i nogen grad været hæmmet af konstante versionudskiftninger. Den første stabile version 1.0 kom i 2015.

I 2021 blev Rust Foundation annonceret af fem stiftende virksomheder, som ifølge Wikipedia var AWS (Amazon), Huawei, Google, Microsoft og Mozilla. Google gav støtte til Rust i selskabets Android Open Source Project og så Rust som et alternativ til C/C++.

Ifølge ZDnet værdsætter udviklere sprogets "memory-sikkerhedsgarantier", som reducerer behovet for manuelt at administrere et programs hukommelse og reducerer risikoen for hukommelsesrelaterede sikkerhedsfejl, der belaster de store projekter, som er skrevet i "memory-usikre" sprog som C eller C++.

Ikke helt skrottede

Helt skrottet bliver de gamle sprog dog endnu ikke, ifølge Russinovich. For der er masser af kode, som skal vedligeholdes.

"Der er en enorm mængde C/C++, som vil blive vedligeholdt og udvikle sig i årtier eller længere. I går aftes kodede jeg en funktion til Handle, som blev føjet til de cirka 85.000 linjer Sysinternals C/C++-kode, jeg har skrevet. Men jeg hælder til Rust i forbindelse med nye værktøjer," siger han til ZDnet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS