Microsoft: Hold op med at skrive nye programmer i C og C++

De populære programmeringssprog C og C++ er forældede og usikre, melder Microsoft-topchef ud. Brug et helt andet sprog i stedet, når du skal i gang med nye projekter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Gennem årtier har programmeringssprogene C og dets udvidelse C++ været blandt udviklernes favoritter. Hovedmanden bag sidstnævnte er danskeren Bjarne Stoustrup. Men nu skal de to sprog udfases, mener Microsoft – eller rettere Mark Russinovich, som er CTO for Microsoft Azure.

Ifølge Russinovich giver de hæderkronede programmeringssprog anledning til bekymringer – de er usikre og upålidelige. I stedet skal programmørerne anvende sproget Rust til nye projekter.

Afløseren har en lang historie

Rust blev udviklet af Mozilla Research i 2006. Men dette programmeringssprogs succes har i nogen grad været hæmmet af konstante versionudskiftninger. Den første stabile version 1.0 kom i 2015.

I 2021 blev Rust Foundation annonceret af fem stiftende virksomheder, som ifølge Wikipedia var AWS (Amazon), Huawei, Google, Microsoft og Mozilla. Google gav støtte til Rust i selskabets Android Open Source Project og så Rust som et alternativ til C/C++.

Ifølge ZDnet værdsætter udviklere sprogets "memory-sikkerhedsgarantier", som reducerer behovet for manuelt at administrere et programs hukommelse og reducerer risikoen for hukommelsesrelaterede sikkerhedsfejl, der belaster de store projekter, som er skrevet i "memory-usikre" sprog som C eller C++.

Ikke helt skrottede

Helt skrottet bliver de gamle sprog dog endnu ikke, ifølge Russinovich. For der er masser af kode, som skal vedligeholdes.

"Der er en enorm mængde C/C++, som vil blive vedligeholdt og udvikle sig i årtier eller længere. I går aftes kodede jeg en funktion til Handle, som blev føjet til de cirka 85.000 linjer Sysinternals C/C++-kode, jeg har skrevet. Men jeg hælder til Rust i forbindelse med nye værktøjer," siger han til ZDnet.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos