Microsoft: Hold op med at skrive nye programmer i C og C++

De populære programmeringssprog C og C++ er forældede og usikre, melder Microsoft-topchef ud. Brug et helt andet sprog i stedet, når du skal i gang med nye projekter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Gennem årtier har programmeringssprogene C og dets udvidelse C++ været blandt udviklernes favoritter. Hovedmanden bag sidstnævnte er danskeren Bjarne Stoustrup. Men nu skal de to sprog udfases, mener Microsoft – eller rettere Mark Russinovich, som er CTO for Microsoft Azure.

Ifølge Russinovich giver de hæderkronede programmeringssprog anledning til bekymringer – de er usikre og upålidelige. I stedet skal programmørerne anvende sproget Rust til nye projekter.

Afløseren har en lang historie

Rust blev udviklet af Mozilla Research i 2006. Men dette programmeringssprogs succes har i nogen grad været hæmmet af konstante versionudskiftninger. Den første stabile version 1.0 kom i 2015.

I 2021 blev Rust Foundation annonceret af fem stiftende virksomheder, som ifølge Wikipedia var AWS (Amazon), Huawei, Google, Microsoft og Mozilla. Google gav støtte til Rust i selskabets Android Open Source Project og så Rust som et alternativ til C/C++.

Ifølge ZDnet værdsætter udviklere sprogets "memory-sikkerhedsgarantier", som reducerer behovet for manuelt at administrere et programs hukommelse og reducerer risikoen for hukommelsesrelaterede sikkerhedsfejl, der belaster de store projekter, som er skrevet i "memory-usikre" sprog som C eller C++.

Ikke helt skrottede

Helt skrottet bliver de gamle sprog dog endnu ikke, ifølge Russinovich. For der er masser af kode, som skal vedligeholdes.

"Der er en enorm mængde C/C++, som vil blive vedligeholdt og udvikle sig i årtier eller længere. I går aftes kodede jeg en funktion til Handle, som blev føjet til de cirka 85.000 linjer Sysinternals C/C++-kode, jeg har skrevet. Men jeg hælder til Rust i forbindelse med nye værktøjer," siger han til ZDnet.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S