Microsoft: Hold op med at skrive nye programmer i C og C++

De populære programmeringssprog C og C++ er forældede og usikre, melder Microsoft-topchef ud. Brug et helt andet sprog i stedet, når du skal i gang med nye projekter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Gennem årtier har programmeringssprogene C og dets udvidelse C++ været blandt udviklernes favoritter. Hovedmanden bag sidstnævnte er danskeren Bjarne Stoustrup. Men nu skal de to sprog udfases, mener Microsoft – eller rettere Mark Russinovich, som er CTO for Microsoft Azure.

Ifølge Russinovich giver de hæderkronede programmeringssprog anledning til bekymringer – de er usikre og upålidelige. I stedet skal programmørerne anvende sproget Rust til nye projekter.

Afløseren har en lang historie

Rust blev udviklet af Mozilla Research i 2006. Men dette programmeringssprogs succes har i nogen grad været hæmmet af konstante versionudskiftninger. Den første stabile version 1.0 kom i 2015.

I 2021 blev Rust Foundation annonceret af fem stiftende virksomheder, som ifølge Wikipedia var AWS (Amazon), Huawei, Google, Microsoft og Mozilla. Google gav støtte til Rust i selskabets Android Open Source Project og så Rust som et alternativ til C/C++.

Ifølge ZDnet værdsætter udviklere sprogets "memory-sikkerhedsgarantier", som reducerer behovet for manuelt at administrere et programs hukommelse og reducerer risikoen for hukommelsesrelaterede sikkerhedsfejl, der belaster de store projekter, som er skrevet i "memory-usikre" sprog som C eller C++.

Ikke helt skrottede

Helt skrottet bliver de gamle sprog dog endnu ikke, ifølge Russinovich. For der er masser af kode, som skal vedligeholdes.

"Der er en enorm mængde C/C++, som vil blive vedligeholdt og udvikle sig i årtier eller længere. I går aftes kodede jeg en funktion til Handle, som blev føjet til de cirka 85.000 linjer Sysinternals C/C++-kode, jeg har skrevet. Men jeg hælder til Rust i forbindelse med nye værktøjer," siger han til ZDnet.

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect