Dropper halvdelen af anklagerne mod Apple: EU er dog fortsat meget bekymret over Apples praksis

EU's konkurrencemyndighed har droppet et af to anklagepunkter mod Apple i forbindelse med undersøgelse af selskabets praksis i App Store efter klage fra Spotify. Kampen er dog langt fra slut, lader det til.

Artikel top billede

EU dropper halvdelen af anklagerne mod Apple efter Spotify-klage.

EU-Kommissionen har – meget usædvanligt – valgt at justere i den oprindelige anklage i forbindelse med en konkurrenceundersøgelse af Apples App Store-praksis.

I den forbindelse er halvdelen af de oprindelige anklager blevet droppet.

Det fremgår af en præciseret anklage fra EU-Kommissionen.

Klage i 2019

Anklagerne mod Apple tager sit udspring i en klage fra musikstreaming-tjenesten Spotify, der i 2019 indgav en klage til EU’s konkurrencemyndighed, hvor selskabet anklagede Apple for at begrænse brugernes valg og fleksibilitet omkring streamingtjenester for at give Apples egen platform – Apple Music – en konkurrencefordel.

Den europæiske konkurrencemyndighed skulle i den forbindelse også undersøge, anklagerne om, at Apple forhindrer Spotify i at informere brugerne om, hvordan de kan tilmelde sig deres tjeneste uden for App Store, hvor Apple får en betydelig procentdel af indtjeningen.

Herefter igangsatte konkurrencemyndigheden en undersøgelse, der havde fokus på de vilkår, Apple fastsætter for udviklere af apps til musikstreaming samt distribution i App Store og den del af anklagen, der gik på, at Apple forhindrer brugere i at informere omkring alternative og billigere betalingsmuligheder uden for appen.

I den forbindelse udstedte EU’s konkurrencemyndighed for knap to år siden den oprindelig erklæring, som er det første skridt for at åbne en formel konkurrenceundersøgelse. I den forbindelse oplyste myndigheden, at den var stødt på to problemer.

Første problem var, at der ikke blev tilbudt alternativer i Apples egen in-app-købssystem til udviklere af musikstreaming-tjenester i forbindelse med distribution i App Store.

Det andet problem var, at app-udviklere blev pålagt begrænsninger, der forhindrer dem i at informere iPhone- og iPad-brugere om alternative og potentielt billigere købsmuligheder.

I den nye erklæring fra EU-Kommissionen er der kommet en præcisering.

Kommissionen oplyser, at det første problem, der handler om forpligtelsen til alternativer i forbindelse med in-app-køb ikke længere er noget, Kommissionen har nogen holdning til i forhold til lovlighed.

I den præciserede følgeerklæring fra Kommissionen lyder det, at fokus nu udelukkende vil være på det andet problem, som – fra Kommissionens side – betragtes som misbrug af Apples dominerede markedsposition og derfor en overtrædelse af EU-lovgivningen.

Ifølge EU’s konkurrencemyndighed er disse begrænsninger, som fortsat findes hos Apple, ”hverken nødvendige eller proportionale” for leveringen af App Store, lyder det. Samtidig er de skadelige for brugerne, som derfor ender med at betale mere og påvirker udviklere af apps til musikstreaming ved at begrænse forbrugernes valg.

Fortsat undersøgelse

Mens det måske fra Apples side kan virke som en sejr for selskabet, at det ene af de to anklagepunkter er blevet droppet, lader det ikke til, at sagen er noget nær slut.

EU-Kommissionen er fortsat meget bekymret over Apples praksis og vil fortsætte med at undersøge selskabet yderligere.

Apple App Store er desuden omfattet af den nyligt vedtagne Digital Markets Act, som vil tvinge Apple og andre store tech-virksomheder til at åbne dørene for alternative app stores.

I den forbindelse har Google allerede taget skridt i den retning ved at indføre en ny politik for in-app køb i Google Play.

Det giver udviklere af ikke-gaming apps inden for det europæiske økonomiske område mulighed for at tilbyde alternative faktureringssystemer uden at skulle betale en afgift på tre procent til Google.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura