Dotsrc.org: Sikkerhed er stadig i top

Det danske open source-site Dotsrc.org tager nu til genmæle og afviser beskyldninger fra FortConsult om, at der er sløset om sikkerheden.

Torsdag kunne sikkerhedsfirmaet FortConsult afsløre at det populære danske open source-site Dotsrc.org (tidl. Sunsite) har været udsat for et hacker-angreb. Det er dog ikke selve Dotsrc.org, der er blevet hacket, men et af de hostede projekter på sitet. FortConsult advarer alligevel mod at downloade software fra Dotsrc.org og henviser til, at hackeren kan have placeret en skjult bagdør på sitet.

Men nu tager Dotsrc.org til genmæle og understreger i en pressemeddelelse, at det fortsat er sikkert at hente software. Ifølge Dotsrc.org er der udnyttet en sårbarhed i den software, som ejeren af det pågældende projekt havde installeret på hans site. Men hackeren har ikke haft adgang til andre dele af serveren.

»Dotsrc.org hoster mange open source projekter, og giver også projektejerne mulighed for at uploade filer samt at lave en hjemmeside til deres projekt. Det er klart, at der på forhånd er truffet de nødvendige foranstaltninger til, at de enkelte projektejere ikke har mulighed for at ændre på data for andet end deres eget projekt. Vi har i denne situation naturligvis krydschecket, om der alligevel skulle have været et hul, men kan konstatere, at det ikke er tilfældet,« forklarer driftsgruppen bag sitet.

Det tilføjes at alle mirrors med software ligger på en anden server, der er adskilt fra det projekt, som er ramt af hackerangrebet.

»Vi mener derfor, at man fortsat trygt kan downloade open source software fra Dotsrc.org,« konstaterer driftsgruppen, som undrer sig over, at FortConsult har offentliggjort angrebet uden at varsle en deadline først.

Læses lige nu

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos