Amazon skaber 900 nye jobs i Europa

Amazon åbner et nyt stort center for kundeservice i Skotland, der også skal betjene danske kunder.

Artikel top billede

Den store netbutik Amazon lægger nu 900 nye jobs i Skotland og skaber et nyt stort center for kundeservice. Det nye center i Edinburgh bliver både knudepunkt for Amazons kontakt med kunder online og offline og for teknisk support af e-bogslæseren Kindle og Amazons salg af musik og lydbøger i MP3.

Fra august måned skal det nye center betjene kunder i en række lande, også Danmark. Amazon skaber dermed 500 nye permanente og 400 midlertidige stillinger i Skotland.

Det er ikke tilfældigt at Amazon har valgt at placere sit kundecenter i Edinburgh. Kundecenteret er etableret med støtte af den internationale erhvervsudviklingsorganisation Scottish Development International (SDI), som også hjælper en række danske virksomheder med at udvide deres aktiviteter i Skotland.

Den skotske stat har støttet med 15 mio. kr., der skal være med til at finansiere en udbygning af eksisterende kontorer og uddannelse af nye medarbejdere.

”Amazon har i forvejen en væsentlig base i Skotland, og det nye initiativ er et vidnesbyrd om den skotske arbejdskrafts høje kvalitet. Samtidig giver det et vigtigt løft til den lokale økonomi,” sagde Alex Salmond, Skotlands førsteminister i forbindelse med offentliggørelsen.

Internet-firmaet driver i forvejen tre kontorer i Skotland og annoncerede i januar en udvidelse at staben med 950 nye medarbejdere. Dertil kommer de 900 yderligere nye jobs, der netop er offentliggjort.

Amazon fortæller i en kommentar, at man har haft behov for at udvide sin kundeservice efterhånden som virksomheden vokser og udvides med nye varegrupper som dagligvarer, sportsudstyr og tøj. Det er adgangen til veluddannede medarbejdere, der nævnes som årsagen til at Amazon har valgt netop Edinburgh. Men den økonomiske støtte har sikkert også spillet en rolle.

Læses lige nu

    Octocube Games ApS

    CIFI Developer

    Region Sjælland

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    Software developer til Red Barnets IT-team

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job