Test: Smart Wi-Fi-adapter med udfoldelige antenner

Omgående Wi-Fi adgang med Asus USB-AC68.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De fleste nyere notebooks er udstyret med 802.11ac netværkschips, der bør kunne klare trådløse forbindelser i hjemmet til tilfredshed. I visse tilfælde er dette dog ikke nok.

Det kan være, at notebookens antenner er underdimensionerede, eller hjemmet i sig selv er en udfordring for trådløs dækning. Her kan man ty til en 802.11ac Wi-Fi USB-adapter, som den testede Asus USB-AC68.

Det er en AC1900 adapter, hvilket vil sige, at den byder på teoretiske hastigheder på 1300 Mbit/s over 5 GHz, og 600 Mbit/s over 2,4 GHz 802.11n. MIMO-adapteren har et 3x4 antennedesign, hvilket er mere end de typiske 2x2 antennedesigns, man ser i notebooks. Det betyder, at den tilgængelige teoretiske båndbredde er højere.

Vi har da i vore forsøg med adapteren også i flere tilfælde set, at hastigheden er højere end for den tilsvarende forbindelse med en notebooks netværkschip fra samme lokation. Asus USB-AC68 er ganske let at håndtere, man monterer adapteren i en USB 3.0-port, installerer driverne og mere er der ikke i det.

Der er ikke noget medfølgende utility-program, det hele styres af Windows. Adapteren er ret stor, der medfølger derfor en stand med et kraftigt USB-kabel, hvori man kan placere adapteren, hvis man ikke kan komme til at isætte adapteren på anden måde.

Adapteren har to eksterne antenner, man kan placere i tre forskellige stillinger, hvilket med lidt held kan være med til at forbedre forbindelsen. Uanset hvad er USB-AC68 en glimrende adapter til stationære computere eller notebooks med udfordringer.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen