Test: Smart Wi-Fi-adapter med udfoldelige antenner

Omgående Wi-Fi adgang med Asus USB-AC68.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De fleste nyere notebooks er udstyret med 802.11ac netværkschips, der bør kunne klare trådløse forbindelser i hjemmet til tilfredshed. I visse tilfælde er dette dog ikke nok.

Det kan være, at notebookens antenner er underdimensionerede, eller hjemmet i sig selv er en udfordring for trådløs dækning. Her kan man ty til en 802.11ac Wi-Fi USB-adapter, som den testede Asus USB-AC68.

Det er en AC1900 adapter, hvilket vil sige, at den byder på teoretiske hastigheder på 1300 Mbit/s over 5 GHz, og 600 Mbit/s over 2,4 GHz 802.11n. MIMO-adapteren har et 3x4 antennedesign, hvilket er mere end de typiske 2x2 antennedesigns, man ser i notebooks. Det betyder, at den tilgængelige teoretiske båndbredde er højere.

Vi har da i vore forsøg med adapteren også i flere tilfælde set, at hastigheden er højere end for den tilsvarende forbindelse med en notebooks netværkschip fra samme lokation. Asus USB-AC68 er ganske let at håndtere, man monterer adapteren i en USB 3.0-port, installerer driverne og mere er der ikke i det.

Der er ikke noget medfølgende utility-program, det hele styres af Windows. Adapteren er ret stor, der medfølger derfor en stand med et kraftigt USB-kabel, hvori man kan placere adapteren, hvis man ikke kan komme til at isætte adapteren på anden måde.

Adapteren har to eksterne antenner, man kan placere i tre forskellige stillinger, hvilket med lidt held kan være med til at forbedre forbindelsen. Uanset hvad er USB-AC68 en glimrende adapter til stationære computere eller notebooks med udfordringer.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS