Test: Smart Wi-Fi-adapter med udfoldelige antenner

Omgående Wi-Fi adgang med Asus USB-AC68.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De fleste nyere notebooks er udstyret med 802.11ac netværkschips, der bør kunne klare trådløse forbindelser i hjemmet til tilfredshed. I visse tilfælde er dette dog ikke nok.

Det kan være, at notebookens antenner er underdimensionerede, eller hjemmet i sig selv er en udfordring for trådløs dækning. Her kan man ty til en 802.11ac Wi-Fi USB-adapter, som den testede Asus USB-AC68.

Det er en AC1900 adapter, hvilket vil sige, at den byder på teoretiske hastigheder på 1300 Mbit/s over 5 GHz, og 600 Mbit/s over 2,4 GHz 802.11n. MIMO-adapteren har et 3x4 antennedesign, hvilket er mere end de typiske 2x2 antennedesigns, man ser i notebooks. Det betyder, at den tilgængelige teoretiske båndbredde er højere.

Vi har da i vore forsøg med adapteren også i flere tilfælde set, at hastigheden er højere end for den tilsvarende forbindelse med en notebooks netværkschip fra samme lokation. Asus USB-AC68 er ganske let at håndtere, man monterer adapteren i en USB 3.0-port, installerer driverne og mere er der ikke i det.

Der er ikke noget medfølgende utility-program, det hele styres af Windows. Adapteren er ret stor, der medfølger derfor en stand med et kraftigt USB-kabel, hvori man kan placere adapteren, hvis man ikke kan komme til at isætte adapteren på anden måde.

Adapteren har to eksterne antenner, man kan placere i tre forskellige stillinger, hvilket med lidt held kan være med til at forbedre forbindelsen. Uanset hvad er USB-AC68 en glimrende adapter til stationære computere eller notebooks med udfordringer.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job