En milliard kan være ramt af hacker-angreb fra 2013

Yahoo har meldt ud, at et hacker-angreb fra 2013 har kompromitteret informationer fra én milliard brugerkonti. Leif Jensen, nordisk direktør hos Kaspersky, er forundret over, at vi så ofte er vidner til, at denne slags meddelelser sker retrospektivt, så forbrugerne får øjnene op for læk af personlige data alt for sent til at gøre noget ved det.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I torsdag kunne brugere vågne op til en mail fra Yahoo, der fortalte at mere end en milliard brugerkonti kan være påvirket af et hacker-angreb helt tilbage fra år 2013. Navne, telefonnumre, passwords og e-mailadresser er blevet stjålet, men ikke bank- og betalingsinformationer. Internetgiganten mener ikke dog, at hackingen har noget at gøre med et andet sikkerhedsbruddet fra 2014, som blev offentliggjort i september i år, hvor Yahoo afslørede, at 500 millioner konti var blevet tilgået ulovligt. Virksomheden, der er ved at blive overtaget af Verizon, arbejder nu tæt sammen med politi og myndigheder for at løse sagen.

Brug forskellige passwords til dine konti

Leif Jensen, nordisk direktør hos Kaspersky, er forundret over, at vi så ofte er vidner til, at denne slags meddelelser sker retrospektivt, så forbrugerne får øjnene op for læk af personlige data alt for sent til at gøre noget ved det:

"Yahoo har netop meddelt, at virksomheden gennemgår endnu et sikkerhedsbrud, hvor personlige oplysninger fra cirka en milliard brugerkonti er blevet stjålet. Der har været en række sager i år, hvor meddelelser om brud på sikkerheden sker retrospektivt.

Det er ikke til særlig stor hjælp for de kunder, der er berørt af dem, og understreger behovet for regulering. Man kan håbe, at den nye persondataforordning, som træder i kraft i maj 2018 vil motivere virksomhederne til for det første at igangsætte initiativer, som sikrer kundedata, og for det andet at underrette om sikkerhedsbrud i tide. Kunder, der giver private oplysninger til virksomheder, skal kunne være sikre på, at de opbevares på en sikker måde.

Forbrugerne har ingen kontrol over sikkerheden hos online udbydere, men de kan selv gøre noget for at minimere risikoen for et brud på sikkerheden. Vi anbefaler, at alle bruger unikke, komplekse passwords til alle deres online konti. Mange bruger samme adgangskode og personlige oplysninger på tværs af flere online konti. Det betyder desværre, at hvis en konto udsættes for angreb, så kan oplysninger fra alle andre konti også kompromitteres."

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job