En milliard kan være ramt af hacker-angreb fra 2013

Yahoo har meldt ud, at et hacker-angreb fra 2013 har kompromitteret informationer fra én milliard brugerkonti. Leif Jensen, nordisk direktør hos Kaspersky, er forundret over, at vi så ofte er vidner til, at denne slags meddelelser sker retrospektivt, så forbrugerne får øjnene op for læk af personlige data alt for sent til at gøre noget ved det.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I torsdag kunne brugere vågne op til en mail fra Yahoo, der fortalte at mere end en milliard brugerkonti kan være påvirket af et hacker-angreb helt tilbage fra år 2013. Navne, telefonnumre, passwords og e-mailadresser er blevet stjålet, men ikke bank- og betalingsinformationer. Internetgiganten mener ikke dog, at hackingen har noget at gøre med et andet sikkerhedsbruddet fra 2014, som blev offentliggjort i september i år, hvor Yahoo afslørede, at 500 millioner konti var blevet tilgået ulovligt. Virksomheden, der er ved at blive overtaget af Verizon, arbejder nu tæt sammen med politi og myndigheder for at løse sagen.

Brug forskellige passwords til dine konti

Leif Jensen, nordisk direktør hos Kaspersky, er forundret over, at vi så ofte er vidner til, at denne slags meddelelser sker retrospektivt, så forbrugerne får øjnene op for læk af personlige data alt for sent til at gøre noget ved det:

"Yahoo har netop meddelt, at virksomheden gennemgår endnu et sikkerhedsbrud, hvor personlige oplysninger fra cirka en milliard brugerkonti er blevet stjålet. Der har været en række sager i år, hvor meddelelser om brud på sikkerheden sker retrospektivt.

Det er ikke til særlig stor hjælp for de kunder, der er berørt af dem, og understreger behovet for regulering. Man kan håbe, at den nye persondataforordning, som træder i kraft i maj 2018 vil motivere virksomhederne til for det første at igangsætte initiativer, som sikrer kundedata, og for det andet at underrette om sikkerhedsbrud i tide. Kunder, der giver private oplysninger til virksomheder, skal kunne være sikre på, at de opbevares på en sikker måde.

Forbrugerne har ingen kontrol over sikkerheden hos online udbydere, men de kan selv gøre noget for at minimere risikoen for et brud på sikkerheden. Vi anbefaler, at alle bruger unikke, komplekse passwords til alle deres online konti. Mange bruger samme adgangskode og personlige oplysninger på tværs af flere online konti. Det betyder desværre, at hvis en konto udsættes for angreb, så kan oplysninger fra alle andre konti også kompromitteres."

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S