En milliard kan være ramt af hacker-angreb fra 2013

Yahoo har meldt ud, at et hacker-angreb fra 2013 har kompromitteret informationer fra én milliard brugerkonti. Leif Jensen, nordisk direktør hos Kaspersky, er forundret over, at vi så ofte er vidner til, at denne slags meddelelser sker retrospektivt, så forbrugerne får øjnene op for læk af personlige data alt for sent til at gøre noget ved det.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I torsdag kunne brugere vågne op til en mail fra Yahoo, der fortalte at mere end en milliard brugerkonti kan være påvirket af et hacker-angreb helt tilbage fra år 2013. Navne, telefonnumre, passwords og e-mailadresser er blevet stjålet, men ikke bank- og betalingsinformationer. Internetgiganten mener ikke dog, at hackingen har noget at gøre med et andet sikkerhedsbruddet fra 2014, som blev offentliggjort i september i år, hvor Yahoo afslørede, at 500 millioner konti var blevet tilgået ulovligt. Virksomheden, der er ved at blive overtaget af Verizon, arbejder nu tæt sammen med politi og myndigheder for at løse sagen.

Brug forskellige passwords til dine konti

Leif Jensen, nordisk direktør hos Kaspersky, er forundret over, at vi så ofte er vidner til, at denne slags meddelelser sker retrospektivt, så forbrugerne får øjnene op for læk af personlige data alt for sent til at gøre noget ved det:

"Yahoo har netop meddelt, at virksomheden gennemgår endnu et sikkerhedsbrud, hvor personlige oplysninger fra cirka en milliard brugerkonti er blevet stjålet. Der har været en række sager i år, hvor meddelelser om brud på sikkerheden sker retrospektivt.

Det er ikke til særlig stor hjælp for de kunder, der er berørt af dem, og understreger behovet for regulering. Man kan håbe, at den nye persondataforordning, som træder i kraft i maj 2018 vil motivere virksomhederne til for det første at igangsætte initiativer, som sikrer kundedata, og for det andet at underrette om sikkerhedsbrud i tide. Kunder, der giver private oplysninger til virksomheder, skal kunne være sikre på, at de opbevares på en sikker måde.

Forbrugerne har ingen kontrol over sikkerheden hos online udbydere, men de kan selv gøre noget for at minimere risikoen for et brud på sikkerheden. Vi anbefaler, at alle bruger unikke, komplekse passwords til alle deres online konti. Mange bruger samme adgangskode og personlige oplysninger på tværs af flere online konti. Det betyder desværre, at hvis en konto udsættes for angreb, så kan oplysninger fra alle andre konti også kompromitteres."

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks