Er en 16: 9-skærm ikke stor nok? Så skal du have en 16:18-skærm

Forestil dig, at du stabler to 21,5" store skærme oven på hinanden, så har du denne nye "skyskraber" fra LG. Den tårnhøje monitor giver masser af plads til programmering, tekstbehandling og andre praktiske opgaver.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis du ikke kan din computerskærm stor nok, så er denne nye, tårnhøje skærm fra LG måske løsningen. Brede skærme har i dag et typisk bredde-højde-forhold på 16:9. Men denne skærm dobler højden, så formatet bliver 16:18.

LG DualUp 28MB780-B har samme størrelse som to 21,5"-skærme stablet oven på hinanden, hvilket gør den særlig velegnet til kontorarbejde, herunder programmering og tekstbehandling.

Men også kreative professionelle (designere, grafikere, layoutere mv.) kan få glæde af det særlig høje skærmformat, hvor man kan arbejde med flere åbne vinduer samtidig. Her fremhæver LG også, at der er 98 procent dækning af DCI-P3-farverummet.

Kunder efterspørger mere højde

“Mere billedplads i højden er noget, der ofte efterspørges af de entusiaster, der ønsker at øge deres produktivitet, og med den nye skærm tilbyder vi praktisk talt to skærme i højde i en pakke, som er nem at bruge. Programmører leder eksempelvis ofte efter 16:10-skærme, og nogle nicheprodukter med 3:2-skærme målrettet mod at effektivisere arbejdet er også blevet solgt. Vores ambition med DualUp 28MB780-B er frem for alt at gøre det nemt at håndtere store mængder af tekst effektivt,” udtaler Christian Emmertz, It product specialist hos LG Nordic.

Billedpanelet er udviklet ud fra den nye skærmpanelteknologi Nano-IPS. Opløsningen 2560 x 2880 (SDQHD = Square Double Quad High Definition) og har en opdateringshastighed på 60 Hz. Typisk lysstyrke er 300 cd/m2, kontrastforholdet er 1.000:1, og responstiden er 5 millisekunder (grå-til-grå). Farvedybden er 10 bit pr. pixel (1,07 milliarder farver), og synsvinklen er 178 grader både lodret og vandret, oplyser LG.

Monteres på bordplade

Skærmen skulle nemt kunne monteres på en bordplade. og der er mulighed for justering i højden (165 mm) og dybden (210 mm). Den kan vippes 25 grader og drejes (335 grader). Der fås også et VESA-beslag med målene 100 x 100 mm.

Skærmen kan strømføde en computer og har indbygget KVM-switch, som gør det muligt at styre to tilsluttede enheder med kun én mus og et tastatur. Til billedoverførsel er der udover en USB Type-C-port også to HDMI 2.0-porte, oplyser LG.

LG DualUp 28MB780-B fås fra 1. juli til 5990 kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Vi låser vores hjem, så hvorfor beskytter vi ikke vores digitale liv?

    Beskyttelsen af dine personlige og fortrolige data i den digitale tidsalder starter med betroede krypteringsløsninger.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S