Microsoft beskytter kunder ved at tie om sikkerhedsproblemer

Det er godt at give informationer om sikkerhedsproblemer, men for mange informationer kan skabe problemer, mener Microsoft. Derfor holder softwaregiganten igen med detaljerne. Ikke alle mener det er en god ide.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der kommer hele tiden nye opdateringer til Windows-styresystemet. De fleste af dem indeholder en eller anden form for sikkerhedsopdatering – for at lukke sikkerhedshuller i systemet. Microsoft vælger dog at være meget tilbageholdende med informationer om sårbarhedsproblemer. Ifølge mediet ITPro Today er det for at beskytte kunderne – for at forhindre, at de bliver udsat for såkaldte 0-dags-angreb.

Som alle softwareproducenter udsender Microsoft de såkaldte CVE’er, et id-nummer som sikkerhedsfolk kan bruge til at identificere, hvor seriøs en sårbarhed er; om den kan fikses, om den hænger sammen med andre sårbarheder og flere andre ting.

Men corporate vice president fra Microsoft Security Response Center, Aanchal Gupta, har til mediet Dark Reading oplyst, at virksomheden bevidst begrænser den information, man videregiver gennem CVE’er, og at det skyldes hensynet til kunder.

Hackerne læser med

Årsagen skal findes i, at jo mere information, der sendes ud om en sårbarhed, jo større sandsynlighed er der for, at hackere og cyberkriminelle vil gøre brug af den information, og derved udnytte sårbarheden. Hackere læser nemlig med.

Aanchal Gupta fortæller, at Microsoft har som mål at give sikkerhedsfolk detaljer nok til at installere en patch uden at sætte selve rettelsen i farezonen.

Ifølge ITPRO Today møder Microsofts strategi dog en del kritik. De manglende informationer om sårbarhederne gør det nemlig svært for sikkerhedsansvarlige at vurdere, hvor hurtigt man bør installere en patch, lyder kritikken.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse