Microsoft beskytter kunder ved at tie om sikkerhedsproblemer

Det er godt at give informationer om sikkerhedsproblemer, men for mange informationer kan skabe problemer, mener Microsoft. Derfor holder softwaregiganten igen med detaljerne. Ikke alle mener det er en god ide.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der kommer hele tiden nye opdateringer til Windows-styresystemet. De fleste af dem indeholder en eller anden form for sikkerhedsopdatering – for at lukke sikkerhedshuller i systemet. Microsoft vælger dog at være meget tilbageholdende med informationer om sårbarhedsproblemer. Ifølge mediet ITPro Today er det for at beskytte kunderne – for at forhindre, at de bliver udsat for såkaldte 0-dags-angreb.

Som alle softwareproducenter udsender Microsoft de såkaldte CVE’er, et id-nummer som sikkerhedsfolk kan bruge til at identificere, hvor seriøs en sårbarhed er; om den kan fikses, om den hænger sammen med andre sårbarheder og flere andre ting.

Men corporate vice president fra Microsoft Security Response Center, Aanchal Gupta, har til mediet Dark Reading oplyst, at virksomheden bevidst begrænser den information, man videregiver gennem CVE’er, og at det skyldes hensynet til kunder.

Hackerne læser med

Årsagen skal findes i, at jo mere information, der sendes ud om en sårbarhed, jo større sandsynlighed er der for, at hackere og cyberkriminelle vil gøre brug af den information, og derved udnytte sårbarheden. Hackere læser nemlig med.

Aanchal Gupta fortæller, at Microsoft har som mål at give sikkerhedsfolk detaljer nok til at installere en patch uden at sætte selve rettelsen i farezonen.

Ifølge ITPRO Today møder Microsofts strategi dog en del kritik. De manglende informationer om sårbarhederne gør det nemlig svært for sikkerhedsansvarlige at vurdere, hvor hurtigt man bør installere en patch, lyder kritikken.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Software Developer

    Københavnsområdet

    AP Pension

    AP Pension søger erfaren Product Owner

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    IT Business Analyst

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse